Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Prywatny Ośrodek
Leczenia Uzależnień - Medilux

Cekanowo, ul. Piaskowa 1
09-472 Słupno (mapa)

Zadzwoń tel. +48 662 323 460 tel. +48 24 231 20 51

Nasi specjaliści czekają na Twoje pytania całą dobę.
Przyjmujemy osoby w każdym stanie, bez skierowania.

Uzależnienia cywilizacyjne

Kiedyś uzależnienie kojarzyło się wyłącznie z alkoholem, papierosami czy narkotykami. Dziś jest nieco inaczej. Człowiek ma dostęp do coraz to nowych możliwości, które mogą wprowadzić w nałóg. Łatwy dostęp do najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych z pewnością jest dobrodziejstwem. Problem natomiast powstaje, kiedy człowiek się w nich zatraca.

 

Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień prowadzi terapię osób, które popadły we współczesne uzależnienia cywilizacyjne. Pomagamy w leczeniu nałogów, jak również wtórnym przystosowaniu się do współżycia w społeczeństwie.

 
 
 
Nowinki technologiczne

Uzależnienie to najczęściej objawia się jako chorobliwe korzystanie z nowinek technologicznych (np. smartfona). Osoby chore praktycznie nie rozstają się z urządzeniem. Zaniedbują osobiste kontakty, korzystając w tym celu wyłącznie z telefonu.

 
Seksoholizm

Pacjent uzależniony od seksu nie potrafi zapanować nad swoimi zachowaniami seksualnymi, nawet mimo szczerych chęci. W pewnym momencie seksoholizm sprawia, że człowiek przestaje panować nad swoim popędem i poszukuje coraz intensywniejszych doznań.

 

Osoba uzależniona od zakupów kieruje się podobnymi mechanizmami, jak nałogowo korzystający z hazardu. Chory na zakupoholizm odczuwa takie objawy, jak chociażby depresja, złość czy stres. Wyładowuje chwilowo to napięcie poprzez wizyty w sklepach.

Palenie papierosów przyczynia się do rozległych zmian w organizmie, powodujących utratę zdrowia. Bardzo ważne w przypadku nikotynizmu jest szybkie poddanie się odpowiedniej terapii, która pomoże odrzucić ten niebezpieczny nałóg.

 

Głównymi objawami pracoholizmu są między innymi rezygnacja z życia osobistego na rzecz pracy, a także przesadne dążenie do perfekcji kosztem swojego odpoczynku. Kluczem do skutecznej terapii jest uświadomienie sobie problemu.

Nałóg ten przyczynia się nie tylko do ostatecznej utraty pieniędzy, ale powoduje w człowieku głębokie zmiany psychologiczne. Uzależnieni od hazardu mają również predyspozycje do popadania w inne nałogi, jak np. pracoholizm.

 

Głównym z nałogów w tym zakresie są gry komputerowe. Dotyka on przede wszystkim osoby młode, które uciekają przed rzeczywistością, wybierając wirtualny świat. Powoduje to także izolowanie się od rodziny i znajomych.

Internet jest niewątpliwie wielkim dobrodziejstwem. Może jednak stać się źródłem poważnego uzależnienia. Sieć www może sprawić, że chory będzie próbował prowadzić życie online, zaniedbując rzeczywiste znajomości i obowiązki.

 

W dobie intensywnego postępu cywilizacyjnego możemy mieć do czynienia z powstawaniem różnego rodzaju nałogów, wymagających indywidualnego i grupowego leczenia. Ich źródłem może być chociażby telefon, pornografia i inne czynniki.