Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Prywatny Ośrodek
Leczenia Uzależnień - Medilux

Cekanowo, ul. Piaskowa 1
09-472 Słupno (mapa)

Zadzwoń tel. +48 662 323 460 tel. +48 24 231 20 51

Nasi specjaliści czekają na Twoje pytania całą dobę.
Przyjmujemy osoby w każdym stanie, bez skierowania.

Leki

Nałóg lekomanii wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z oddziaływania medykamentu na organizm.

Charakteryzuje się zmianami zachowania oraz przymusem stałego lub czasowego zażywania tabletek, kropli czy syropów, w celu osiągnięcia spodziewanego efektu psychicznego lub fizycznego.

Związane jest także z potrzebą uniknięcia nieprzyjemnych doznań wynikających z braku substancji w organizmie w przypadku jego odstawienia – aby zmniejszyć cierpienie z powodu jego braku uzależniony sięga ponownie po lek wpadając w błędne koło zależności.

Uzależnienie od leków polega też na narastaniu przymusu zażywania coraz większych dawek, w celu otrzymania pożądanego efektu – wynika to ze wzrostu tolerancji organizmu na środek aktywny. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania i wystąpienia działań niepożądanych, aż do zatrucia i śmierci.

Najczęściej i najszybciej powstaje zależność psychiczna od danego preparatu, rzadziej i później uzależnienie somatyczne. Pierwsze z nich zmienia funkcjonowanie organizmu na tyle, że nagłe odstawienie danych substancji powoduje zmiany pracy narządów wewnętrznych, np. zaburzenia ciśnienia krwi, czynności serca, układu oddechowego, czy pokarmowego.

Znane są przypadki uzależnienia lekowego u gwiazd światowego kina, sztuki, estrady, celebrytów i wielkich artystów, którzy zmarli w wyniku destrukcyjnego działania poszczególnych substancji - ich nadużywania, szkodliwych interakcji z innymi środkami, przedawkowania. Żyjcie wolni, bądźcie szczęśliwi.