Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Prywatny Ośrodek
Leczenia Uzależnień - Medilux

Cekanowo, ul. Piaskowa 1
09-472 Słupno (mapa)

Zadzwoń tel. +48 662 323 460 tel. +48 24 231 20 51

Nasi specjaliści czekają na Twoje pytania całą dobę.
Przyjmujemy osoby w każdym stanie, bez skierowania.

Terapia - leczenie alkoholizmu

Co to jest uzależnienie od alkoholu?

uzaleznienie_od_alkoholu_leczenieNapoje zawierające alkohol towarzyszą ludziom niemal od początku istnienia cywilizacji. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest wpływ obyczajów, ludzie w ten sposób nawiązują i podtrzymują kontakty, świętują sukcesy, czczą uroczystości rodzinne. Kolejna przyczyna, to nic innego jak chęć poprawienia sobie nastroju. Motywacją do spożywania alkoholu bywa często:
 • Chęć poradzenia sobie z przykrymi uczuciami: lękiem, gniewem, czy nudą
 • Chęć niemyślenia o tym co dla nas trudne, bolesne
 • Chęć pozbycia się zahamowań w kontaktach z innymi
 • Chęć doznania odmiennych stanów świadomości

Trzeba jednak pamiętać, że spora część osób konsumujących napoje procentowe, popada w kłopoty polegające na zaburzeniu zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Już pierwsze takie objawy powinny być wskazaniem do terapii alkoholowej.

Jednym ze skutków stosowania tej używki może być uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm. Leczenie tej przypadłości wymaga odpowiedniego podejścia, zaś od osoby chorej wiele determinacji. Terapia alkoholowa może przynieść powodzenie jeśli chory podejmuje się jej ze szczerej chęci.

Choroba ta rozwija się podstępnie, poza świadomością osoby pijącej. Zaniechanie leczenia alkoholizmu może prowadzić do śmierci. Sygnałami, które powinny zaniepokoić są:

 • Coraz częstsze występowanie tzw. "urwanych filmów", czyli luk pamięciowych.
 • Koncentrowanie się na alkoholu, czyli szukanie okazji do wypicia, dobieranie sobie pijących znajomych, planowanie czasu wolnego w taki sposób, aby znalazło się w nim "miejsce na picie".
 • Picie w samotności, tak, aby inni nie widzieli.
 • Chciwość w spożywaniu (czasami picie przed wyjściem na przyjęcie na którym będzie spożywany alkohol, przyspieszanie kolejek, picie po powrocie do domu, obawa że alkoholu będzie za mało).
 • Pojawiające się poczucie winy związane z piciem.
 • Unikanie rozmów na temat picia.

Uzależnienie, sygnalizujące, że danej osobie potrzebna jest terapia alkoholowa, manifestuje się głównie przez:

 • Zmianę tolerancji, czyli pojawienie się potrzeby spożywania coraz większych ilości trunków w celu doznania ulgi, rozluźnienia. Zjawisko to określane jest czasami jako posiadanie "mocnej głowy". Wraz z postępującym alkoholizmem i brakiem leczenia tolerancja stopniowo ulega obniżeniu, tak więc przy niewielkich dawkach pojawiają się efekty nietrzeźwości.
 • Pojawienie się objawów odstawiennych, czyli np. niepokoju, drażliwości, drżenia kończyn, skurczy mięśni, potów, nudności a nawet zaburzeń świadomości. Osoba uzależniona często dla złagodzenia objawów sięga po "sprawdzone rozwiązanie", które w rzeczywistości doprowadziło ją do tego stanu.
 • Poczucie łaknienia alkoholu (głód), czy inaczej wewnętrzny przymus wypicia - osobie uzależnionej wydaje się, że nie wytrzyma bez picia.
 • Życie zaczyna koncentrować się wokół alkoholu, postępuje zaniedbywanie życia rodzinnego, zainteresowań, pracy zawodowej, w związku z tym mogą zacząć pojawiać się zachowania ryzykowne, np. prowadzenie samochodu po spożyciu.
 • Utrata kontroli nad piciem, czyli po wypiciu niewielkiej dawki, osoba uzależniona, nie może skutecznie zdecydować o przerwaniu, czy zaprzestaniu picia.
 • Pojawiają się zaburzenia pamięci i świadomości.
 • Próby utrzymywania okresowej abstynencji. Samodzielna terapia alkoholowa nie przynosi zazwyczaj pożądanego rezultatu. Tymczasowe „odstawienie” związane jest z reguły z tym, że osoba uzależniona dostrzega swój problem. Czasami podejmowane pod naciskiem bliskich, który zachęcają do podjęcia leczenia alkoholizmu, w celu udowodnienia innym, że wszystko jest w porządku.

Każde z powyższych zjawisk może jest objawem alkoholizmu, wymagającego leczenia. Należy przy tym pamiętać, że skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga fachowej pomocy, bez której osoba uzależniona skazana jest na porażkę, co w praktyce oznaczać może postępowanie choroby i śmierć.

Odpowiednio przeprowadzona terapia alkoholowa może jednak skutecznie ją powstrzymać, pod warunkiem zachowania systematyczności i determinacji pacjenta.